
Kamienica Wulflama w Stralsundzie jest jednym z najwspanialszych gotyckich domów szczytowych oraz imponującym przykładem kupieckiego miejsca zamieszkania w średniowieczu.
Dom ten został wybudowany około 1350 roku na zlecenie ówczesnego radnego i późniejszego burmistrza Bertrama Wulflama. Za czasów Hanzy Wulflam odgrywał ważną rolę jako współinicjator „traktatu stralsundzkiego” z 1370 roku.
Tzw. pokój w Stralsundzie zakończył drugą wojnę między Ligą Hanzeatycką i Danią, przerywając tym samym duńską hegemonię w regionie Morza Bałtyckiego Poza tym był to przełomowy moment władzy Związku Hanzeatyckiego.
Bogato zdobiona ściana szczytowa kamienicy Wulflama w Stralsundzie wyróżnia się przede wszystkim dzięki wysoko wznoszącym się filarom i wystawnym formom zdobniczym. Ten odważny projekt repliki fasady ratuszowej jest wyraźnym świadectwem potęgi i bogactwa jednej z czołowych rodzin kupieckich ówczesnych czasów.
Wnętrze Kamienicy Wulflama w Stralsundzie
Ponieważ budynek ten służył kupcom jako przestrzeń życiowa, pomieszczenie handlowe i magazyn, łączył on odpowiednio wszystkie funkcje pod jednym dachem.
Obszerna sień służyła jako pokój przeznaczony do prezentacji towarów i pomieszczenie biurowe. Górne piętra domu wykorzystywano jako magazyn na towary kupieckie. Przedpokój otwiera się na dziedziniec, jak we wszystkich domach szczytowych tego typu, przez duże okno zwane „Lucht”. Jest ono źródłem światła w dużym pomieszczeniu.
Na podwórzu możemy dostrzec podłużną dobudówkę. Jest to skrzydło boczne budynku, tzw. „Kemladen”, w którym mieściły się pomieszczenia mieszkalne i sypialnie rodziny kupieckiej. Na pierwszym piętrze kamienicy Wulflama w Stralsundzie, obok galerii, wybudowano dodatkowe piętro reprezentacyjne z salą, która podkreśla szczególną pozycję oraz znaczenie Wulflama. W przekazach mowa jest o wielu wystawnych, uroczystych biesiadach, które miały się tutaj odbywać.
Dzisiaj w kamienicy Wulflama znajdują się pomieszczenia biurowe i restauracja.