Wycieczka do Szczecina

Dostępność: średnia ilość miejsc
Cena: 100,00 zł 100.00
ilość osoba

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Ocena: 3.81819
Organizator: Biuro Podróży Adebar
Kod wycieczki: SZ1
Pin It

Opis

ŚWIADCZENIA

- komfortowy autokar (klimatyzacja, toaleta, fotele turystyczne, wysokie, z odchylanym oparciem, rozsuwane na boki, wyposażone w podłokietniki, podnóżki, stoliki, siatki, pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach)

- opieka przewodnika

 

PROGRAM WYCIECZKI

08.00 Wyjazd z Kołobrzegu.

Szczecin - brama główna Stoczni Szczecińskiej, tablica upamiętniająca ofiary grudnia 1970r;

Wały Chrobrego Akademia Morska – czteroskrzydłowy gmach wzniesiony w 1905 r.

Muzeum Narodowe – gmach powstał na planie litery E, w 1913 r. Zaprojektowany przez W. Meyer – Schwartau. Do najcenniejszych eksponatów należy kopia pomnika Colloniego dłuta Veroccia i „Mojżesz” Michała Anioła oraz modele okrętów i statków wybudowanych przez szczecińskie stocznie. Na frontowej części ryzalitu widoczne są cztery medaliony przedstawiające: piramidę Cheopsa, Akropol, katedrę w Kolonii i bazylikę Św. Piotra w Rzymie.

Urząd Wojewódzki – gmach wzniesiony w 1911 r. składa się z pięciu skrzydeł, z dwoma dziedzińcami wewnątrz. Posiada dwie wieże o wysokości 60 m. Południowa zwieńczona jest postacią marynarza opartego na kotwice. Waży on 160 kg i ma wysokość 2.5 m. Wieża północna zwana jest żeglarską i służyła do wywieszania specjalnych znaków nawigacyjnych. Pomnik Adama Mickiewicza – betonowy, odsłonięty został 3 maja 1960 r. znajduje się na cokole usuniętego pomnika Fryderyka III.

Brama Królewska – wzniesiona w stylu barokowym w 1727 r. Początkowo zwana była Bramą Anklamską. Na bramie widoczne są rzeźby Marsa i Herkulesa, skrępowanych więźniów, panoplia, emblematy, trofea, orzeł pruski, złota korona królewska. Przejazd przez miasto - miejski szlak turystyczny - najpiękniejsze miejsca pod względem architektury, historii czy przyrody: Gmach poczty, neorenesansowy z 1905 r. Elewacja budynku jest bogato zdobiona ceramiczną dekoracją. Fragment muru obronnego , kościół Św. Jana Ewangelisty oraz szlak kamienic znanych szczecinian;

Brama Portowa pochodzi z XVIII w. Zewnętrzna elewacja zachodnia podzielona jest na dwie części. W dolnej są dwie toskańskie półkolumny a nad przejazdem znajduje się owalna tarcza króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Zwieńczona jest koroną, a po obu stronach są dmące w trąby skrzydlate famy. W górnej części attyki, z pozycji półleżącej przedstawiony został bóg rzeki Odry – Viadrus. Z przewróconej wazy wypływa rzeka Odra. W elewacji wschodniej umieszczony został kartusz z monogramem Fryderyka Wilhelma I.

Nowy Ratusz powstał na terenie ówczesnego Nowego Miasta w 1879 r. Wielkością miał dorastać ratuszom w Gdańsku czy Stralsundzie. Pod koniec II wś. spłonął. Po odbudowie przekazany został instytucjom gospodarki morskiej. W piwnicy ratusza znajduje się herb miasta z 1660 r. przeniesiony ze Starego Ratusza. Nad wejściem do budynku umieszczone zostały postacie personifikujące wiedzę, gospodarkę rolną, przemysł i gospodarkę morską. Na budynku znajduje się również herb Szczecina ze szwedzkimi lwami.

Zamek Książąt Pomorskich to dawna rezydencja dynastii Gryfitów, władających pomorzem od połowy XII w. aż do końca Wojny Trzydziestoletniej. W skrzydle południowym zamku /skrzydło Bogusława XI znajduje się Opera , Sala Ślubów, a w piwnicy skrzydła wschodniego znajdują się sarkofagi książęce. Zamek wieńczy wieża zegarowa z siedemnastowiecznym zegarem. Na dziedzińcu zamku stoi pomnik księcia Bogusława X i księżnej Anny Jagiellonki.

Stare Miasto:

Kamienica Loitzów, zbudowana w 1547 r. w stylu późnogotyckim. Obecnie mieści Liceum Plastyczne.

Ratusz Staromiejski gotycki z XV w., przebudowany w stylu barokowym. Elewacja ratusza jest bogato zdobiona glazurowanymi kształtkami. Od strony południowej ratusz posiada podcienie gdzie w średniowieczu odbywały się rozprawy sądowe.

Baszta Panieńska /siedmiu płaszczy/ zbudowana na początku XIV w. Posiada trzy kondygnacje, i liczy 9 m średnicy wewnętrznej. W XVIII w. więziono w niej skazańców.

Pałac pod Globusem nazywany Pałacem Grumbkowa, barokowy gmach zwieńczony jest dwoma lwami podtrzymującymi globus z wytłoczonymi lądami opasanymi wstęgą.

Posąg Flory – barokowy pomnik rzymskiej bogini wiosny i urodzaju. Wykonany z piaskowca ok. 1730 r. przez Johanna Konrada Kocha, początkowo zdobił attykę pałacu Grumbkowa. W XIX w. po przebudowie pałacu przeniesiony został do ogrodu pałacowego. W 1906 r. ustawiono go w parku Żeromskiego. Po konserwacji powrócił na Plac Orła Białego.

Fontanna z Orłem – barokowy pomnik projektu Graela, wykonany z piaskowca przez Angerera i Koehla. Odsłonięty 15 sierpnia 1732 r. Kończył rurociąg doprpwadzający z Warszewa wodę do miasta, wykonay przez Dubendorfa. Fontanna składa się z dużej niszy basenu, trzonu z czterema maskami tryskającymi wodą. W górnej partii orzeł z rozpostartymi skrzydłami.

Kościół Św. Piotra i Pawła najstarszy kościół w Szczecinie. W 1124 r. podczas misji chrystianizacyjnej Ottona z Bambergu powstał tutaj pierwszy drewniany kościół na miejscu zburzonej świątyni pogańskiej. Od 1191 r. kościół należał do słowiańskiej gminy katolickiej. W 1441 r. zbudowano wikarówkę a w następnych latach dokonano generalnej przebudowy kościoła. Powstała świątynia halowa, pięcioprzęsłowy, trzynawowy, z niewielką kryptą książęcą przed ołtarzem.

Bazylika Archikatedralna Św. Jakuba zbudowana została w 1187 r. na terenie podgrodzia przez kolonistów z Zachodu. Zarząd nad nią poświęcono benedyktom z Bambergu. Charakterystyczną cechą budowli są przypory wprowadzone do wnętrza pozwalające na rozmieszczenie między nimi licznych kaplic. Inną ciekawostką jest duże prezbiterium, równe wielkością hali głównej. Północna sciana korpusu odbudowana została w stylu współczesnym. W prezbiterium wspartym na dwunastu filarach, symbolizujących 12 apostołów, znajduje się ołtarz główny, przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem, Św. Wojciecha i Św. Ottona. W predelli ołtarza jest 12 figur apostołów. Nad ołtarzem Drzewo Życia -krucyfiks z XV w. W kościele znajduje się tron arcybiskupi, siedziska dla kapituły. Możliwy jest wjazd windą na taras widokowy w Bazylice (dodatkowo płatne 8zł).

Pomnik Czynu Polaków odsłonięto 3 września 1979 r. Orły z brązu symbolizują trzy pokolenia Polaków /dzieci i młodzież, rodziców, seniorów/ . Każdy z orłów waży ok. 15 ton. Pomnik znajduje się w parku Kasprowicza. Park założony został w 1900 r. z inicjatywy rodu Quistropów. Park rozpoczyna się za Jasnymi Błoniami. Porastają go liczne egzotyczne drzewa, krzewy . Ozdobą parku jest Jeziorko Rusałka. W głębi parku znajduje się amfiteatr.

17.30 Powrót do Kołobrzegu.

 

Informacja telefoniczna: 577 730 222, 502 058 638 w godzinach 9.00 - 17.00

Wycieczki powiązane

Opinie o wycieczce (2)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

21 kwietnia 2024

Polecam wycieczkę do Szczecina. Najważniejsze miejsca w Szczecinie dla osób które są w tym mieście pierwszy raz. Przewodnik z dużym poczuciem humoru. Bardzo dużo ciekawych informacji i ciekawostek. Warto wybrać się z biurem podróży Adebar do Szczecina. Polecam serdecznie.

23 kwietnia 2024

Polecam wycieczkę do Szczecina. Jestem bardzo zadowolona z tego co udało mi się zobaczyć. Duża wiedza, ogromne poczucie humoru, mnóstwo ciekawostek to atuty przewodnika. Mój kolejny wyjazd z biurem podróży Adebar spełnił moje oczekiwania. Zapisujcie się bo warto.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Telefon 577 730 222
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl