Kościół Mariacki w Stralsundzie to arcydzieło późnego gotyku z trzynawowym domem w układzie poprzecznym i potężną wieżą. Kościół Mariacki kształtuje obraz miasta hanzeatyckiego do dzisiaj. Pierwsza wzmianka o monumentalnym Kościele Mariackim jako największym z trzech kościołów parafialnych Stralsundu pochodzi z 1298 roku.
Najpierw wieża główna nosiła szpiczasty dach hełmowy, dzięki któremu kościół z cegły palonej osiągał znaczną wysokość ponad 150 m. W ten sposób marynarze mogli z pokładu statku rozpoznać z dużej odległości bardzo wysoką wieżę Kościoła Mariackiego w Stralsundzie. Jednak hełm wieży także tego kościoła został zniszczony od uderzenia pioruna i dopiero w 1708 roku zastąpił go szeroki dach barokowy. Tym samym wieża kościoła ma wysokość 104 m.
Na 90 m wysokości znajduje się platforma widokowa, a kto pokona 366 stopni schodów w wieży, ten zobaczy zapierający dech w piersiach widok na wyspę Starego Miasta i wyspy Pomorza Przedniego.
Wnętrze Kościoła Mariackiego w Stralsundzie robi wrażenie przede wszystkim swym katedralnym charakterem i imponującą wielkością. Prawie 100 m długości, 41 m szerokości i w nawie środkowej niecałe 33 m wysokości. Tym samym kościół ten należy uważać - po Kościele Mariackim w Gdańsku -za największy kościół z cegły palonej w całym regionie Związku Hanzeatyckiego.
Niewiele zachowało się niestety z pierwotnego bogatego wystroju wnętrz. Jako przyczynę zaistniałej sytuacji wskazuje się obrazoburstwo z czasów reformacji w 1525 roku.
Mimo wszystko, warte zobaczenia są np. ozdobne fasady barokowe różnych kaplic grobowych w nawach bocznych, obudowa drewniana z 1738 roku z chrzcielnicą z XVI wieku oraz imponujący barokowy grobowiec szwedzkiego hrabiego von Lilljenstedta. Podobnie rzecz się ma z ołtarzem przedstawiającym Koronację Matki Boskiej w prezbiterium z figurami wyglądającymi jak żywe, przedstawiającymi apostołów i świętych, który został wykonany około połowy XV wieku.
Najcenniejszą własnością kościoła są imponujące organy barokowe. Wykonał je w latach 1653-1659 wybitny organmistrz z Lubeki Friedrich Stellwagen jako ukoronowanie dzieła swego życia. Z 51 rejestrami i konstrukcją obudowy o wysokości ponad 20 m dzieło to było największym osiągnięciem manualnym i artystycznym w budowie organów XVII wieku.
W latach od 2004 do 2008 roku organy Stellwagena zostały starannie odrestaurowane przez trzy różne warsztaty budowy organów i doprowadzone do swojego pierwotnego stanu.
W Kościele Mariackim w Stralsundzie odbywają się regularnie nabożeństwa, koncerty organowe i okazjonalnie także inne koncerty.
Przy kościele znajduję się mała ośmioboczna kaplica św. Apolonii. Została ona wzniesiona w 1416 roku jako pokuta za spalenie zwłok trzech duchownych w wyniku gniewu ludu 1407 roku. Było to tzw. „palenie klechów nad cieśniną”. Jak do tego doszło ? W tamtym okresie – początek XV wieku – także w Stralsundzie nastąpiła inflacja, przez co znacznie spadła ilość datków na kościół. W konsekwencji zmniejszyły się także drastycznie dochody duchownych. Fakt ten rozzłościł wyższego duchownego do tego stopnia, że natychmiast wyruszył z miasta z wieloma uzbrojonymi jeźdźcami mordując i plądrując, demolując i paląc liczne posiadłości. Nie spodobało się to ludziom, dlatego zemścili się paląc na Nowym Rynku zwłoki trzech duchownych ze Stralsundu.