Historyczny Ratusz w Stralsundzie umiejscowiony na Starym Rynku, jest niewątpliwym symbolem miasta i jedną z najstarszych i najpiękniejszych budowli z okresu niemieckiego gotyku ceglanego na całym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Najstarsze jego elementy, sklepione piwnice, w których znajdowały się magazyny należące do stralsundzkich kupców, sięgają XIII wieku.
Pod względem architektonicznym szczególnie imponująca jest reprezentacyjna fasada „Schaufassade”, która powstała w 1370 roku. Powyżej dużych okien znajdują się herby miejskie ośmiu niemieckich miast członkowskich Związku Hanzeatyckiego ówczesnych czasów.
Hanza była związkiem miast, utworzonym w celu zabezpieczenia interesów handlowych na północy Europy, od Belgii po Rosję. W tym celu stosowano jednolite reguły odnoszące się do handlu różnymi towarami i obowiązujące w miastach członkowskich. Już w 1293 roku Stralsund przyłączył się do tego gospodarczo i politycznie silnego sojuszu. W okresie rozkwitu w XIV wieku do Hanzy należało ponad 160 miast. Miasto Stralsund stało się wtedy tak bogate i nabrało takiego znaczenia, że znano je daleko poza jego granicami jako „perłę Hanzy”. Niebagatelne znaczenie miały również w tym przypadku jego wspaniałe budowle. Najważniejszymi produktami handlowym Stralsundu były wtedy ryby (głównie śledzie), zboże i piwo.
Po dzień dzisiejszy w historycznym Ratuszu stale pełni swój urząd burmistrz miasta. Świadczy to niewątpliwie o ciągłości historycznej Stralsundu. Kiedy flagi przy fasadzie są podniesione, jest to znak, że rada hanzeatycka miasta obraduje w Dużej Sali na pierwszym piętrze budynku.
W przejściu pod Ratuszem znajduje się popiersie szwedzkiego króla Gustawa II Adolfa, które zostało wykonane z brązu. Przypomina ono o tym, że Szwecja w okresie wojny trzydziestoletniej w 1628 roku, pomogła mieszkańcom Stralsundu zapobiec oblężeniu miasta przez oddziały pod dowództwem Wallensteina. Stralsund należał od 1648 do 1815 roku do Królestwa Szwecji.
W trakcie dalszego zwiedzania Stralsundu można odkryć kolejne szwedzkie ślady w historii miasta.
W Ratuszu znajduje się drewniana galeria, która po 1680 roku została zaprojektowana przez szwedzkiego architekta oraz portal barokowy z 1720 roku ze szwedzkim godłem (po zachodniej stronie budynku).
Siedem wieków istnienia Ratusza odcisnęło w nim swoje piętno. Początkowo kompleks budynków był wykorzystywany przeważnie jak dom towarowy i określany mianem „Kophus”. Na parterze było wówczas 40 sklepów. Piętra służyły za magazyn, poddasza z kolei jako skład towarów. W połowie XV wieku wprowadzili się do budynku radni.
Naprzeciwko wejścia do biur w Urzędzie Miasta, w przejściu pod Ratuszem, znajduje się szyld, który zwraca uwagę na wpis hanzeatyckiego miasta Stralsund w 2002 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.