Dom Kultur Świata w Berlinie 0
Dom Kultur Świata w Berlinie

Dom Kultur Świata w Berlinie o futurystycznych kształtach to imponujące miejsce dla międzynarodowej sztuki współczesnej i forum dla aktualnych wydarzeń, prezentujący produkcje artystyczne z całego świata w wyjątkowy sposób, ze szczególnym uwzględnieniem kultur i społeczeństw pozaeuropejskich. Dom Kultur Świata, pełniący od zjednoczenia Niemiec rolę centrum kulturalnego, jest jednym z najlepiej znanych i rozpoznawalnych budynków w Berlinie.

Berlińczycy pieszczotliwie nazwali konstrukcję „ciężarną ostrygą” (Schwangere Auster).

Dom Kultur Świata w Berlinie został zbudowany w północnej części parku Tiergarten, nad brzegiem Szprewy jako nowoczesna hala kongresowa (Kongreshalle) w 1957 roku. Był to prezent dla Berlina Zachodniego od rządu Stanów Zjednoczonych w ramach Międzynarodowej Wystawy Budowlanej Interbau.

Projekt został stworzony przez Hugh Stubbinsa, który przed II wojną światową był asystentem Waltera Gropiusa na Harvardzie. W myśl planów architekta rozłożone skrzydła dachu miały być widoczne z daleka i symbolizować wolność słowa oraz myśli, które powinny promieniować na komunistyczny wschód. Oryginalny projekt architekta z charakterystycznym półkolistym dachem miał być odpowiedzią na zwaliste gmachy architektury stalinowskiej we wschodniej części miasta.

Tutaj przemawiał podczas swojej wizyty w Berlinie Zachodnim w czerwcu 1963 roku Prezydent USA John F. Kennedy. 21 maja 1980 r. zawalił się dach budowli, zabijając jedną osobę i raniąc wiele innych. Hala została odbudowana w oryginalnym stylu i ponownie otwarta w 1987 roku, z okazji 750-lecia powstania Berlina.

Od 1989 roku w hali znajduje się centrum wystawowe Dom Kultur Świata (Haus der Kulturen der Welt), który promuje kulturę krajów pozaeuropejskich. Dom nazywa się „kosmopolitycznym miejscem sztuki współczesnej” i jest prawdziwym miejscem spotkań różnych kultur. Odbywają się tu różnorodne wydarzenia, takie jak koncerty, wystawy czasowe, odczyty, przedstawienia teatralne, warsztaty i prezentacje literatury.

W ramach cyklu wydarzeń szczególnie uwzględniane są tematy i artyści z kultur pozaeuropejskich, aby pokazać „polifonię świata” i zająć się problematyką globalną.

Dom Kultur Świata w Berlinie działa przeciwko ksenofobii i promuje większą tolerancję między kulturami od wczesnych lat 90. Od 2002 r. Jest częścią „Kulturveranstaltungen des Bundes in Berlin GmbH”, organizacji non-profit, która obejmuje również Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Organizacja finansowana jest przez Komisarza Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów oraz przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dom Kultur Świata w Berlinie dzięki salom wystawienniczym i sali wykładowo-teatralnej, księgarni, restauracji i kawiarni “Café Global”, trzem salom konferencyjnym i dużemu tarasowi na dachu jest również idealnym miejscem na spotkania, kongresy i uroczystości. Wielofunkcyjne sale mieszczą ponad 1000 miejsc.

Przed wejściem do gmachu umiejscowiona została najcięższa rzeźba z brązu Henry’ego Moore’a „Motyl” (1985–86). Stoi ona po środku okrągłej misy jako duży podzielony owal. Ważąca prawie dziewięć ton rzeźba była jego ostatnią główną pracą i wykonana została tuż przed śmiercią artysty. Jest jedną z trzech publicznych rzeźb Moore’a w Berlinie.

„Motyl” był początkowo wystawą czasową w ówczesnym Berlinie Zachodnim, ale rada miasta chciała rzeźby na stałe i poprosiła Moore’a, czy mógłby ją podarować miastu. List intencyjny dotarł tuż przed śmiercią artysty i pozostał bez odpowiedzi. W 1988 roku „Motyl” został sprzedany miastu Berlin przez Fundację Henry’ego Moore’a za kwotę 4,5 miliona marek niemieckich. Rzeźba została poważnie uszkodzona w wyniku zanieczyszczenia środowiska oraz aktów wandalizmu. Odrestaurowano ją w 2010 roku.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Telefon 577 730 222
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl