
Jak zapisać się na wycieczkę? Jak opłacić wycieczkę?
Wycieczkę do Poczdamu możesz zakupić przez sklep internetowy: wycieczki.kolobrzeg.pl bądź w kołobrzeskich sanatoriach. Skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 577 730 222 lub 502 085 638 by uzyskać informację, w którym sanatorium, kiedy i o której godzinie możesz dokonać płatności.
Rezerwując wycieczkę przez sklep internetowy, należy ją opłacić najpóźniej tydzień przed terminem wycieczki. Kupując wycieczkę w sanatorium, płatność następuje na miejscu. Euro potrzebne na bilet wstępu do Pałacu Sanssouci (14 euro), zbierane jest przez przewodnika w autokarze, w trakcie trwania wycieczki. Euro można zakupić m.in. na granicy polsko - niemieckiej, gdyż jest to miejsce, gdzie zawsze odbywa się krótka przerwa w podróży.
Dla kogo organizowana jest wycieczka?
Wycieczka wymaga od uczestników dobrej kondycji fizycznej. Pierwszy spacer po parku trwa ok. 3 godziny. To czas, kiedy nie mamy możliwości powrotu do autokaru. Zwiedzanie parku odbywa się w tempie spacerowym, jednakże wymaga nieco wysiłku. Biorąc pod uwagę nierówności alejek spacerowych, słabe ich utwardzenie, nie zaleca się wycieczki dla osób na wózkach inwalidzkich. Osoby o kulach również mogą mieć trudności w poruszaniu się po parku.
Co należy ze sobą zabrać na wycieczkę?
Wycieczka do Poczdamu organizowana jest w „ciepłych” miesiącach, od końca kwietnia do końca września. Warto więc zatroszczyć się o odpowiednią garderobę. Poranki bywają chłodne, warto więc ubrać się „na cebulkę”. Wszystkie niepotrzebne rzeczy możecie zostawić w autokarze. Latem należy pamiętać o nakryciu głowy i odpowiedniej ilości wody, gdyż zdarzają się temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza.
Na wycieczce należy mieć ok. 10 euro kieszonkowego na własne wydatki (toalety, kawę itp.) W Poczdamie za wszystko zapłacisz kartą, poza toaletami. Należy mieć w tym celu gotówkę.
Jak długo trwa podróż? Jak przebiega trasa wycieczki?
Z Kołobrzegu kierujemy się w stronę granicy polsko – niemieckiej w Kołbaskowie. Pokonujemy ok. 130 km, a podróż trwa ok. 1,5 godz. W sytuacji, kiedy uczestnikami wycieczki są turyści z Dźwirzyna i Mrzeżyna, wówczas podróż trwa ok. 20 min. dłużej. W Kołbaskowie, zanim przekroczymy granicę, czeka nas krótki postój. Jest to przerwa toaletowa z możliwością zakupienia euro. Toalety są bezpłatne. Z Kołbaskowa do Poczdamu jest 180 km, a więc ok. 2 godz. jazdy.
Jak wygląda zwiedzanie Poczdamu?
Wewnątrz zwiedzamy tylko Pałac Sanssouci. Pozostałe budowle oglądamy z zewnątrz. Autokar opuszczamy przy Parku Sanssouci. Zanim rozpoczniemy zwiedzanie, czeka nas 15 min. przerwa toaletowa. Przewodnik wskaże miejsca, gdzie można rozmienić euro potrzebna na toalety. Podczas przerwy przewodnik zakupi bilety wstępu do pałacu.
Zwiedzanie pałacu i parku zajmuje łącznie ok. 3 godziny (pałac ok 50 min, park ponad 2 godziny). Kolejność zwiedzania zależy od tego, na którą godzinę zakupione zostaną bilety. Zdarza się, że jest to np. 12.30, wówczas zaczynamy od parku, następnie pałac i po pałacu ponownie park. Często bywa, że udaje nam się kupić bilety od razu po przyjeździe, wówczas najpierw zwiedzamy pałac, następnie wyruszamy na spacer po parku.
W samym parku nie ma dostępu do toalet. Dopiero po zwiedzaniu, przy wyjściu z parku, będzie taka możliwość.
Z parku Sanssouci czeka nas krótki przejazd do Nowych Ogrodów (ok. 15 min.) Po drodze zobaczymy kolonię rosyjską Alexandrówkę, dzielnicę willową i tereny należące dawniej do KGB.
W Nowych Ogrodach opuszczamy autokar na ok. 20 min, by zobaczyć Cecilienhof – miejsce Konferencji Poczdamskiej.
Następnie autokarem udajemy się do centrum miasta. Po drodze zobaczymy trzy historyczne bramy miejskie: naueńską, myśliwską i brandenburską. Autokar opuścimy przy Starym Mieście. Po krótkim spacerze, nastąpi czas wolny. Zanim rozstaniecie się z przewodnikiem, objaśni on dokładnie miejsce i godzinę zbiórki.
Po czasie wolnym udamy się na ostatni spacer do dawnego centrum Starego Miasta. Tam zwiedzimy kościół św. Mikołaja, zobaczymy Stary Ratusz i Pałac Miejski.
Jak wygląda zwiedzanie Pałacu Sanssouci?
Do pałacu należy przybyć na godzinę, na którą wykupiony jest bilet. Nie można się spóźnić. W związku z faktem, iż komnaty pałacowe są małe (jednorazowo wchodzi ok. 25 osób) uczestnicy wycieczki wchodzą do pałacu w grupach w odstępie 5 minutowym. Przed wejściem do pałacu należy założyć „przed siebie” plecaki i torby. Należy też pochować wszelkie napoje. W pałacu zabroniona jest konsumpcja. Jeśli mamy np. parasolki, należy zostawić je u obsługi zaraz po wejściu do środka i odebrać przed wyjściem.
Po przekroczeniu pierwszych drzwi, dostajemy się do niewielkiego przedsionka, w którym otrzymacie audioguide w języku polskim. Należy na nim wcisnąć nr 1, następnie zielony guzik, przyłożyć audioguide do ucha i wejść do pierwszej z komnat.
Po wysłuchaniu całej informacji, przechodzimy do kolejnej komnaty, wciskamy nr 2 i słuchamy. I tak do samego końca.
Przed wyjściem z pałacu zwracamy obsłudze audioguide.
Jak wygląda czas wolny?
Czas wolny trwa 1 godzinę. Zaplanowany jest przy głównym deptaku Starego Miasta. Wzdłuż tej ulicy zlokalizowane są kawiarnie, restauracje, sklepiki z pamiątkami. Należy pamiętać, że w niedzielę i święta w Niemczech obowiązuje zakaz handlu, więc zrobienie zakupów np. w sklepie spożywczym jest niemożliwe. W czasie wolnym można również odwiedzić kościół Św. Piotra i Pawła (katolicki) oraz pospacerować po Dzielnicy Holenderskiej. Zanim rozstaniemy się na czas wolny, przewodnik wyznaczy godzinę i miejsce zbiórki.
Poczdam opuszczamy ok. godz. 17.00