Fryderyk II w swoim testamencie zawarł słowa: „Żyłem jak filozof i jak filozof – bez przepychu i ceremonii – chcę być pochowany”. Zanim jeszcze przystąpiono do budowy Pałacu Sanssouci, król spacerując po „ łysym wzgórzu” miał wizję stworzenia krypty, miejsca swego pochówku.
Poczdam, stolica kraju związkowego Brandenburgia w Niemczech, to urocze miasto pełne historii, kultury i architektury. Znane ze swoich pięknych ogrodów, pałaców i zabytkowych miejsc, Poczdam przyciąga turystów z całego świata. Jeśli planujesz zwiedzić to fascynujące miejsce, oto najlepsze sposoby na odkrycie jego uroku i bogactwa.
Po wzniesieniu budynku Landtagu, przystąpiono do zabudowy południowej pierzei Starego Rynku. W 2010 roku rada miejska Poczdamu uznała, że posiada na tyle kompletne dokumenty historyczne, by móc odtworzyć zgodnie z oryginałem, fasadę Pałacu Barberini.
Król pruski Fryderyk II chciał uczynić Stary Rynek w Poczdamie wizytówką pruskiego kosmopolityzmu. Kamienice przemienione zostały w barokowe pałace, przebudowano Pałac Miejski, a pośrodku stanął obelisk na wzór Piazza Navona w Rzymie. Jednak od wieków króluje tu niepodzielnie kościół św. Mikołaja, którego kopuła przywodzi namyśl Bazylikę św. Piotra w Rzymie.
Portal Fortuny w Poczdamie prowadzi na wewnętrzny dziedziniec budynku parlamentu. Oryginalny portal wykonany został z okazji koronacji Fryderyka III na króla Prus w 1701 roku. Zastąpił zapewne starą bramę wjazdową, która nie była na tyle reprezentacyjna, by powitać powracającego z Królewca świeżo upieczonego króla. Zarządzanie budową powierzono hugenotowi, Jeanowi de Bodt, który wykonał m.in. plany i projekty fortyfikacji miejskich Szczecina.
Nowe Komnaty mają formę wydłużonego, parterowego pawilonu. Od strony południowej umieszczono 25 francuskich okien, sięgających od podłogi do sufitu. W centralnej części południowej elewacji znajduje się ryzalit z trzema oknami o zaokrąglonych łukach, natomiast dwa pozostałe ryzality od strony zachodniej i wschodniej posiadają po jednym oknie.