Wycieczka po Kołobrzegu

Dostępność: średnia ilość miejsc
Cena: 40,00 zł

Cena regularna:

40.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
ilość osoba
Zyskujesz 0 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Pin It

Opis

ŚWIADCZENIA

- komfortowy autokar (klimatyzacja, toaleta)

- opieka przewodnika

- realizujemy bon turystyczny

PROGRAM WYCIECZKI

14.30 Wyjazd spod ośrodka Niwa ul. C.K. Norwida 3 (zatoka autobusowa)

Dzielnica uzdrowiskowa – przejazd autokarem ulicą Kościuszki wzdłuż ośrodków Niwa, Perła Bałtyku, Verano, Amber aż do Arki.

Amfiteatr - wybudowany został w 1925 r. ma bazie fortu obronnego, nazywanego wilczym. Fortyfikacja ta w kształcie 4-ramiennej gwiazdy, zaprojektowana została przez majora inżyniera Müllera. Żołnierze różnych państw przebywali tutaj do 1872 roku, kiedy to Kołobrzeg zaczął na poważnie przekształcać się w uzdrowisko. W trakcie bitwy o miasto w 1945 r. obiekt ponownie (na krótko) umocniono i wykorzystano militarnie. Przez lata odbywał się tu Festiwal Piosenki Żołnierskiej.

Zwiedzanie centrum miasta:

Katedra – Około 1300 roku rozpoczęto budowę obecnej gotyckiej świątyni jako kościoła kapituły i kościoła farnego (parafialnego) dla całego miasta. Pierwotnie miał on formę trzynawowej hali z dużym prezbiterium. Później zbudowano blok wieżowy i dwie dodatkowe nawy skrajne. W XV wieku świątynia posiadała już obecny kształt. Jej wielkość i bogaty wystrój to przejaw ambicji bogatego miasta hanzeatyckiego, jakim był średniowieczny Kołobrzeg. W latach 1531-1945 był to kościół ewangelicki. W czasie oblężeń twierdzy kołobrzeskiej (1758,1760,1761,1807) został poważnie uszkodzony i odbudowany dopiero w końcu XIX wieku. W marcu 1945 roku wnętrze świątyni uległo całkowitemu wypaleniu. W związku z tworzeniem w roku 1972 nowej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, kościół stał się konkatedrą. W ciągu 10 lat został odbudowany w pierwotnym kształcie. W roku 1986 papież Jan Paweł II wyniósł kołobrzeską świątynie do godność bazyliki mniejszej. Wnętrze kościoła kryje wyjątkowej wartości dzieła sztuki średniowiecznej, m.in. 4-metrowy, siedmioramienny gotycki kandelabr (1327), stalle kapituły kołobrzeskiej (1340), chrzcielnica odlana z brązu (1355), żyrandol – Korona Schliffenów i wiele innych zabytków.

Pomnik Milenijny – wzniesiony w 2000 r by upamiętnić tysięczną rocznicę utworzenia biskupstwa w grodzie kołobrzeskim. Przedstawia krzyż rozerwany na dwie części, który symbolizuje stosunki polsko niemieckie na przestrzeni wieków. Na szczycie krzyża jest gołąb z gałązką oliwną, który symbolizuje pokój. W krzyż „wtopione” zostały dwie postacie; król polski Bolesław Chrobry i cesarz niemiecki Otton III . W 2009 r. do pomnika dostawiono rzeźby Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Ratusz – wzniesiony w 1832 r w stylu neogotyckim, zaprojektowany przez wielkiego pruskiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Stoi ma miejscu wcześniejszej budowli, która została zniszczona w czasie oblężenia napoleońskiego / z gotyckiego ratusza zachowały się podziemia oraz filary/. Dzięki charakterystycznym wieżom i blankowaniu ratusz wygląda jak twierdza, budowla obronna. Na środkowej wieży znajdują się dwie tarcze herbowe. Kołobrzeg w swej bogatej historii posiadał dwa herby. Pierwszy przedstawia dwa skrzyżowane pastorały i mitrę biskupią. Oznaczał on, że Kołobrzeg podlegał biskupowi w Kamieniu Pomorskim. Tak było do momentu wprowadzenia religii ewangelickiej na Pomorzu Zachodnim. Drugi herb przedstawia dwa skrzyżowane haki i panew, które służyły do pozyskiwania soli z kołobrzeskiej solanki. Po środku tarczy przedstawione są mury i bramy miejskie, nawiązujące do średniowiecznej historii i architektury. Poniżej umieszczone są dwa łabędzie, oznaczające przynależność Kołobrzegu do Hanzy w czasach średniowiecznych. Obecnie te dwie tarcze herbowe zostały połączone i przedstawiają bogatą historię miasta.

Pałac Braunschweigów – Brunszwickich został zbudowany przez bogatego kupca Christiana F.H. Plüddemanna, w pierwszym dwudziestoleciu XIX wieku, jako wiano dla córki Almy. Od momentu kiedy Alma poślubiła Henryka Braunschweiga – przedstawiciela jednej z najstarszych kołobrzeskich rodzin patrycjuszowskich, pałac ten nazywany jest Pałacem Braunschweigów. Rodzina Braunschweigów – w dokumentach od 1282 roku, związana była od zawsze z warzelnictwem soli. Z czasem uzyskała szlachectwo, w tym również i polskie, otrzymane przez Szymona Brunszwickiego-Braunschweiga, od króla Zygmunta Augusta w roku 1570. Przed wybuchem II wś. budynek wykupiło miasto i rozpoczęło jego remont z przeznaczeniem na muzeum. W czasie walk o miasto, w marcu 1945 roku, nie uległ on większym zniszczeniom. Po wojnie mieścił się tu Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, sąd i inne instytucje. W 1977 roku, po kapitalnym remoncie, budynek przejęty został przez Muzeum Oręża Polskiego. Kamieniczka kupiecka to jedyna kamienica gotycka, która zachowała się w Kołobrzegu. Wzniesiona została dla kupca kołobrzeskiego i pełniła funkcję mieszkalną, magazynową i warsztatu pracy. Obecnie należy do Muzeum Oręża Polskiego i odbywają się w niej wystawy czasowe.

Baszta lontowa /prochowa/ jedyna pozostałość po średniowiecznych fortyfikacjach miasta. Baszta pochodzi z XV w., a przebudowana została w 1960 roku. Budowla ta posiada 4 kondygnacje, jej zewnętrze ściany opatrzone są natomiast licznymi zdobieniami. W elewacji dojrzeć można także otwory strzelnicze.

Port Rybacki zlokalizowany jest przy ulicy Szyprów. Cumują tutaj kutry, łodzie rybackie i jednostki turystyczno-wędkarskie.

Marina Solna zlokalizowana jest przy ul. Warzelniczej i rocznie odwiedza ją przeszło tysiąc jachtów z całego świata. Również liczba Rezydentów stale utrzymuje się na maksymalnym poziomie. Marina posiada pełną infrastrukturę dla jachtów, każde stanowisko posiada własne przyłącze wody i prądu, a w hali zlokalizowanej w marinie działa serwis jachtów.

Źródełko solne zlokalizowane na Wyspie Solnej. O każdej porze roku, w dzień i w nocy, z naturalnego źródła samoczynnie wypływa to „płynne złoto”.

Port Handlowy zlokalizowany jest przy ul. Portowej. Wielkość jednostek handlowych jakie mogą być obsługiwane przez Port Kołobrzeg wynosi 100 metrów długości oraz zanurzenie do 4,7 metra. Łączna powierzchnia terenów składowych wynosi ok. 50 tyś m2, powierzchnia magazynów ok. 5 tyś m2, powierzchnia biurowa ok. 2 tyś m2, a pojemność dwóch elewatorów zbożowych ok. 6 tyś ton.

Port Pasażerski zlokalizowany jest przy ul. Towarowej w jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Kołobrzegu. Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. posiada tutaj ok. 100 m2 powierzchni biurowej, ok. 5 000 m2 placu z przeznaczeniem pod usługi handlu i gastronomi oraz 210 mb nabrzeża. W porcie pasażerskim na stałe cumuje i obsługuje rejsy 6 statków pasażerskich Stocznia Parsęta świadczy szeroki wachlarz usług tokarskich, ślusarskich i spawalniczych. Jednak przede wszystkim remontuje jednostki pływające, a także buduje nowe pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków.

Skansen Morski prezentuje m.in. dwa wyslipowane okręty, czyli stojące obecnie na lądzie, obejrzeć jacht pełnomorski, elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP „Burza”, liczne uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP oraz zabytki techniki morskiej. Pozostałe eksponaty: morska mina kontaktowa wzór 1908/39, jakże charakterystyczna dla tematyki wojennej na morzu, dwie torpedy parogazowe wzór 53‒39, Armata przeciwlotnicza wzór „70-k” kalibru 37 mm, podajnik amunicji, Wyrzutnia niekierowanych pocisków rakietowych wzór WM-18, podwójnie sprzężona morska armata przeciwlotnicza wzór W-11-M ma kaliber 37 mm.

Most Portowy o długości 104 m i całkowitej szerokości 16,5 m powstał w ramach realizacji jednego z trzech etapów największej w Kołobrzegu inwestycji drogowej związanej z budową obwodnicy. Wybudowany został w 2015 roku. Podświetlony na kolorowo wieczorową porą jest jednym z wielu miejsc spacerowych w mieście.

Latarnia morska wzniesiona na Forcie Ujście w 1945 r. jako pierwszy budynek w powojennym Kołobrzegu. Wieża latarni ma wysokość 26 m., a światło latarni świeci na wysokości 36 m. n.p.m. W latarni znajduje się Muzeum Minerałów. Przy latarni zlokalizowany jest pomnik Komandora Stanisława Mieszkowskiego. Był to pierwszy kapitan portu kołobrzeskiego po drugiej wojnie światowej.

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem zaprojektowany przez polskiego artystę Tołkiena, odsłonięty został w 1963 r. Pomnik symbolizuje powiewającą na wietrze flagę. Na pomniku znajdują się mozaiki przedstawiające dzieje oręża polskiego na przestrzeni wieków /rycerze na koniach w włóczniami i tarczami/. Wnęka w pomniku symbolizuje okno na świat.

Aleja grabowa ma 130 m długości i około 6 m szerokości. Bindaż określany jest jako “kołobrzeska alejka miłości”, nawiązując do faktu, że graby rosną “miłośnie”, pochylając się ku sobie.

17.20 Rozwiązanie wycieczki.

Informacja telefoniczna: 577 730 222, 502 058 638

Wycieczki powiązane

Opinie o wycieczce (1)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

23 kwietnia 2024

Bardzo przyjemna wycieczka po Kołobrzegu. Poznanie najciekawszych miejsc w pigułce. Opieka przewodnika znakomita. Ogromna wiedza przekazana w dostępny sposób. Kierowca przemiły, bezpiecznie i komfortowo przebiegła podróż. Z czystym sercem polecam Adebar.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Telefon 577 730 222
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl