Wycieczka autokarowa do Koszalina
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
ŚWIADCZENIA
- autokar LUX (klimatyzacja, toaleta)
- opieka przewodnika - zwiedzanie ogrodu Pałacu Bursztynowego,
- poczęstunek w sali Pałacu (kawa, ciasto).
PROGRAM WYCIECZKI
14.00 wyjazd z Kołobrzegu.
Góra Chełmska koło Koszalina jest najwyższym (ok. 137 m n.p.m.) wzniesieniem na całym Pomorzu. Jej historia religijna sięga wczesnego średniowiecza (VIII w.). Już wówczas była miejscem sprawowania pogańskiego kultu Pomorzan. W okresie misji chrystianizacyjnej Ottona z Bambergu powstała tam pierwsza chrześcijańska kaplica. Góra Chełmska figuruje jako miejsce pątnicze na najstarszej mapie dróg chrześcijańskiej, średniowiecznej Europy, tzw. „Mapie drogi do Rzymu”. Obecnie znajduje się tu „Sanktuarium Przymierza” - Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej pod opieką sióstr szensztackich. Na ternie sanktuarium znajduje się mała kaplica nazywana „Leśną katedrą”. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz z obrazem Matki Bożej, figury Apostołów Piotra i Pawła oraz figura św. Michała Archanioła. Obraz Maryi z Dzieciątkiem jest dziełem włoskiego malarza Luigi Crossio. Matka Boża czczona jest jako Trzykroć Przedziwna – Córa Boga Ojca, Matka Syna Bożego i Oblubienica Ducha Świętego. W wystroju sanktuarium zawarta jest bogata symbolika religijna.
Spacer Staromiejską Trasą Turystyczną Mury obronne średniowieczne – pierwotnie o obwodzie 1600 m, umocnione były 46 czatowniami i 3 bramami, tworzyły zamknięty pierścień. Grubość muru z podstawy wynosiła 1,30 m, a wysokość sięgała 7 m. Do dziś zachowały się fragmenty: najdłuższy około 60 m pomiędzy ul. Mickiewicza i Młyńską i najwyższy, sięgający 6 m, przy ul. Marii Ludwiki Pałac Młynarza i młyn z XIX w. – po otrzymaniu praw miejskich przez Koszalin w 1266r. pojawiła się informacja o prawie do budowy pierwszego młyna wodnego. Młyn ten przetrwał do wielkiego pożaru w 1601 r. W 1842 r. zbudowano nowy młyn, który wyposażono w amerykańskie urządzenia techniczne i turbinę wodną. Pięćdziesiąt lat później do młyna dobudowano pałac młynarza, który po II wojnie światowej pełnił funkcje administracyjne dla Zakładów Zbożowych. Po remoncie jest siedzibą Muzeum w Koszalinie.
Kościół zamkowy z XIII/XIV w. – obecnie cerkiew prawosławna. Powstał około 1300 r. jako kościół cysterski, w XVII w. przebudowany na świątynię zamkową.
„Domek Kata” – kamienica gotycka z XV w. – kat w średniowiecznym Koszalinie funkcjonował od 1464 r. Egzekucje przeprowadzano na tzw. Górze Wisielców (przedłużenie ul. Dąbrowskiego) i na rynku miejskim. Ostatni raz kat wypełnił swoją powinność wobec miasta w 1893 r., ale w kamienicy mieszkał do lat 30. XX w. Od 1964 roku jest siedzibą teatru Dialog.
Park im. Książąt Pomorskich – występuje w nim wiele gatunków drzew egzotycznych: m.in. trzystuletni klon jawor (tzw. Drzewo Czarownic), jedyna w Koszalinie magnolia drzewiasta, korkowiec amurski, cyprysik błotny i miłorząb dwuklapowy. Warto także przejść się aleją platanów klonolistnych.
Katedra gotycka z XIV w. p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP – najstarszy zabytek miasta, wzniesiony w latach 1300 – 1333. Kościół ma formę bazyliki. We wnętrzu znajduje się wiele zabytków: ołtarz główny z XVw., na belce tęczowej – krucyfiks z końca XIV w., witraże powstałe w latach 1914 – 1915. Kościół wyposażony jest w organy o barokowym brzmieniu z 1899 r. Najstarszym zabytkiem kościoła jest umieszczona w kruchcie pod wieżą chrzcielnica z XIII w. Na ścianach kruchty płyty nagrobne z pocz. XVII w Pałac Ślubów – wielokrotnie przebudowywany. Jego obecna forma pochodzi z XVI w. Najstarszym elementem budowli są ostrołukowe blendy z XV/XVI w.
Pałac Bursztynowy w Strzekęcinie - zwiedzanie ogrodu Pałacu. Poczęstunek kawa i pyszne ciasto.
19.00 powrót.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.