
Drogi Turysto! Jeśli nurtują Cię pytania dotyczące wycieczki do Stralsundu, postaram się na nie wszystkie odpowiedzieć. Poniższy tekst, krok po kroku, przedstawi program, a także dokładnie wyjaśni, jak wygląda zwiedzanie.
Jak zapisać się na wycieczkę? Jak zapłacić?
Na wycieczkę można zapisać się w kołobrzeskich sanatoriach. Zadzwoń pod numer 502 058 638, udzielimy Ci informacji w którym sanatorium, kiedy i o której godzinie można dokonać płatności. Zakupu wycieczki możesz także dokonać przez sklep internetowy: wycieczki.kolobrzeg.pl
Pamiętaj, euro potrzebne na bilet wstępu do oceanarium zbierane jest w autokarze przez przewodnika. Euro należy zakupić przed wyjazdem, gdyż w trakcie wycieczki nie ma możliwości zakupu (po drodze nie ma kantoru). Należy mieć gotówkę, gdyż przewodnik kupuje w oceanarium jeden bilet grupowy. Jest to bilet ulgowy. Jeżeli chcielibyście za bilet zapłacić kartą, wówczas należy kupić bilet indywidualnie po normalnej cenie. Bilet grupowy (ulgowy) kosztuje 17 euro. Mile widziana jest wyliczona kwota.
Bilet ulgowy w wysokości 13 euro należy się osobom w wieku 17-24 lat, osobom, które ukończyły 66 rok życia oraz osobom niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Kto może być uczestnikiem wycieczki?
Wycieczka zorganizowana jest pod kątem kuracjuszy przebywających w kołobrzeskich sanatoriach, ale jej uczestnikiem może być każdy, kto kocha podróżować. Zwiedzanie Oceanarium dostarczy niesamowitych wrażeń także najmłodszym.
Warunkiem uczestnictwa w wycieczce jest samodzielne wsiadanie i wysiadanie z autokaru. Oceanarium przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych, również tych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Budynek wyposażony jest w odpowiednie podjazdy i windy. Problematyczne dla osób niepełnosprawnych może być poruszanie się po mieście, gdyż większość ulic na Starym Mieście jest brukowana, a chodniki nie posiadają stosownych podjazdów. W tym przypadku wymagana jest opieka drugiej osoby.
Co należy ze sobą zabrać?
Dokumentem upoważniającym do przekroczenia granicy jest dowód osobisty lub paszport, także w przypadku dzieci. Za brak stosownego dokumentu grozi kara finansowa i brak możliwości kontynuowania podróży.
Jadąc na wycieczkę, należy zadbać o odpowiednią garderobę, w tym obuwie. W zimie ubieramy się „na cebulkę”, natomiast latem pamiętamy o odpowiednim nakryciu głowy. Pogoda nad morzem bywa zmienna, dlatego warto mieć przy sobie parasol i okulary przeciwsłoneczne jednocześnie. Wszystkie zabrane ze sobą rzeczy można zawsze zostawić w autokarze. Na wycieczkę należy się odpowiednio zaprowiantować (kanapki, woda itp.).
Jak długo trwa podroż? Jaką trasą podróżujemy?
Kołobrzeg opuszczamy o godz. 6.20 i kierujemy się w stronę granicy polsko – niemieckiej w Świnoujściu. Z Kołobrzegu do granicy jest 120 km, a więc ok. 1,5 godziny jazdy. Z granicy do Stralsundu pozostaje ok. 115 km, a więc niespełna 1,5 godziny jazdy. Po godzinie jazdy zatrzymujemy się na wysokości miasta Wolin na przerwę toaletową, trwającą 20 minut. Toalety na terenie stacji benzynowej są bezpłatne. Kolejną przerwę toaletową mam już w oceanarium.
W jakiej kolejności przebiega zwiedzanie?
Zanim wjedziemy do miasta, autokarem przejeżdżamy na wyspę Rugia mostem Rügenbrücke. Z mostu roztacza się fantastyczny widok na cieśninę Strelasund i panorama miasta. Następnie wracamy do Stralsundu i podjeżdżamy autokarem pod oceanarium.
Po zwiedzaniu oceanarium wyruszamy z przewodnikiem na ok. godzinny spacer po mieście. Autokar czeka na nas na parkingu po drugiej stronie miasta, więc po spacerze nie wracamy w to samo miejsce.
Jak wygląda zwiedzanie oceanarium w Stralsundzie?
Autokar opuszczamy przy przystanku znajdującym się ok. 50 metrów od budynku oceanarium. Do autokaru powrócimy dopiero za ok. 3,5 godziny. Warto zabrać ze sobą buteleczkę wody i kanapkę. Wchodząc do budynku oceanarium, przewodnik wskaże toalety (bezpłatne), a także szafki, w których należy pozostawić kurtki i niepotrzebne na czas zwiedzania rzeczy. Aby skorzystać z szafki, należy mieć drobne 1 lub 2 euro. W drzwiczkach od szafki znajduje się otwór, w który należy włożyć monetę. Tylko wtedy wyciągniecie kluczyk od szafki. W momencie, kiedy włożycie kluczyk ponownie, moneta do was wraca. W szatni dostępne są również wieszaki, w tym miejscu zostawiacie okrycie wierzchnie na własną odpowiedzialność.
Podczas przerwy toaletowej, przewodnik zakupi bilety. Zanim rozpoczniemy zwiedzanie, przewodnik przekaże Państwu cenne wskazówki. W związku z tym, iż cześć osób zazwyczaj zwiedza oceanarium indywidualnie, przewodnik wyznaczy godzinę i miejsce zbiórki. Oceanarium możecie Państwo zwiedzać na róże sposoby. Zalecane jest zwiedzanie z naszym przewodnikiem, który nie tylko Państwa oprowadzi, ale i opowie ciekawe historie na temat żyjących w akwariach ryb. Zwiedzanie z naszym przewodnikiem trwa ok. 1,5 godziny. Osoby, które mają dostęp do internetu i słuchawki, mogą zwiedzać oceanarium indywidualnie. Na ścianie przy szatni znajduje się kod QR, po jego skasowaniu, na telefonie pojawia się audio-przewodnik w języku polskim. Kod ten dostępny jest również na stronie: ozeaneum.de/pl Dostęp do kodu QR jest bezpłatny.
W oceanarium można robić zdjęcia. Należy pamiętać, by żywe okazy fotografować bez lampy błyskowej. Obsługa oceanarium zwraca na to szczególną uwagę.
Czy na wycieczce jest czas wolny?
Po zwiedzaniu oceanarium, uczestnicy wycieczki mają ok. 30 minut czasu wolnego. Na terenie oceanarium jest restauracja, w której można zjeść szybki obiad bądź wypić kawę. Jest również sklep z pamiątkami. Dla miłośników ryb, istnieje możliwość zakupienia słynnej Bratfish, czyli bułki ze śledziem Bismarck lub matiasem. Sprzedawane są one z łodzi znajdujących się tuż za budynkiem oceanarium (ok. 5,5 euro). Na wycieczce nie ma czasu wolnego na Starym Mieście, gdyż wszystkie sklepy (spożywcze, z pamiątkami) są w niedzielę pozamykane – w Niemczech w niedzielę obowiązuje zakaz handlu.
Ile trwa zwiedzanie miasta? Co zobaczymy?
Po zwiedzaniu oceanarium czeka nas godzinny spacer po Stralsundzie. W jego trakcie zobaczymy m.in. kamienicę Sheele, ruiny klasztoru św. Jana, Stary Rynek, kościół św. Mikołaja, ratusz, Komendantenhaus, kamienicę Wulflama, Dwór Artusa, klasztor św. Katarzyny, Dielenhaus. Po zwiedzaniu Stralsundu przejeżdżamy do Greifswaldu. Przejazd potrwa ok. 40 minut. W Greifswaldzie czeka nas ok. 45 minutowy spacer po Starym Mieście (Uniwersytet Greifswaldzki, pomnik Rubenowa, rynek, ratusz, zabytkowe kamienice, gotyckie kościoły). Z Greifswaldu wyruszamy ok. godz. 16.30 w drogę powrotną.