Klasztor św. Katarzyny w Stralsundzie 0
Klasztor św. Katarzyny w Stralsundzie

Klasztor św. Katarzyny należy do nielicznych klasztorów w północnej części Niemiec, których podstawa gotycka została prawie w całości zachowana. Uchodzi on nie tylko za jeden z największych obiektów klasztornych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, lecz równocześnie za jedną z pierwszych i największych budowli zakonu żebraczego w całym regionie bałtyckim. Warto odsunąć się trochę do tyłu i poddać się najpierw oddziaływaniu całego obiektu klasztornego.

Klasztor został założony w połowie XIII wieku przez dominikanów. Fundatorem klasztoru był w 1251 roku książę rugijski Jaromar II. W okresie reformacji klasztor dostał się w posiadanie miasta i później był wykorzystywany jako liceum oraz miejski sierociniec.

Obecnie cały kompleks klasztorny służy celom muzealnym.

We właściwym budynku klasztoru mieści się od 1924 roku Muzeum Kulturalno-Historyczne. Jest to najstarsze muzeum kraju związkowego Meklemburgii – Pomorza Przedniego. Tutaj i w trzech kolejnych siedzibach w Starym Mieście pokazywane są obszerne zbiory archeologiczne, etnologiczne oraz dotyczące historii sztuki i kultury regionu pomorskiego. Do wyjątkowych skarbów wystaw należy złota biżuteria z wyspy Hiddensee: składający się z 16 części wytworny komplet z czasów wikingów.

Ciekawostką architektoniczną jest refektarz – sala kapituły mnichów – z przepięknym sklepieniem krzyżowo-żebrowym z malowidłami z XV wieku, podpierany wąskimi, ośmiokątnymi filarami z gotlandzkiego kamienia wapiennego. Sala ta jest zaliczana do najbardziej imponujących wnętrz gotyckich w regionie Niemiec Północnych. Architektoniczne piękno i doskonała akustyka zapewniają najlepsze warunki do organizacji koncertów.

Ten kościół z cegły palonej jest trzynawowym kościołem halowym o długości 73 m. Po okresie reformacji kościół klasztorny został przebudowany na arsenał i służył potem do różnych celów.

Od 1951 roku w klasztorze mieści się także dzisiejsze Muzeum Morza w Stralsundzie, najstarsza z czterech siedzib Niemieckiego Muzeum Morskiego. W 1973 roku ustawiono w kościele samonośną konstrukcję stalową, która umożliwia odpowiednie wykorzystanie zabytku jako powierzchni wystawienniczej na wielu poziomach. Szczególnie warte zobaczenia są tam liczne eksponaty na temat oceanografii i rybołówstwa, 36 akwariów tropikalnych m.in. z barwnymi koralami i rekinami, jak również największy w Niemczech basen dla żółwi morskich.

Choć z biegiem wieków wielokrotnie przebudowywano kompleks klasztorny, to udało się jednak zachować ten niezwykły czar architektoniczny tego miejsca.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Telefon 577 730 222
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl